  • Mfr # SHT-316-0.141X36X96
  • Zoro # G316118366
Gauge
10 ga
Thickness
0.135 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SHT-316-0.141X36X96
Thickness
0.135 in
Width Tolerance
Overall Length
8 ft
Overall Width
36 in
Gauge
10 ga
Item
Stainless Steel Sheet 316L, 8 ft - L
Tensile Strength
70,000 psi
Yield Strength
25,000 psi
Thickness Tolerance
0 in/-0.006 in
Material
Stainless Steel
Elongation
40 %
Fabrication
Cold Rolled
Shape
Sheet
Material Grade
316L
Rockwell Hardness
95 HRB
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Description
Stainless Steel Sheet, Stainless Steel, 316L, Sheet, 8 ft Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 36 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 0.135 in Thickness, Thickness Tolerance 0 in/-0.006 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 25,000 psi, Tensile Strength 70,000 psi, Brinell Hardness 215 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included