  • Mfr # SHT-316-0.75X36X96
  • Zoro # G316118434
Thickness Tolerance
+/-0.06 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SHT-316-0.75X36X96
Thickness
0.75 in
Overall Width
36 in
Overall Length
8 ft
Thickness Tolerance
+/-0.06 in
Tensile Strength
70,000 psi
Yield Strength
25,000 psi
Item
Stainless Steel Sheet 316L, 8 ft - L
Heat Treatment
Annealed
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Shape
Plate
Standard
Elongation
40 %
Material Grade
316L
Fabrication
Hot Rolled
Description
Stainless Steel Sheet, Stainless Steel, 316L, Plate, 8 ft Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 36 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 0.75 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.06 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 25,000 psi, Tensile Strength 70,000 psi, Brinell Hardness 215 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included