  • Mfr # SHT-316-1X36X96
  • Zoro # G616118363
/ea
See details
Key Features
Yield Strength
25,000 psi
Thickness
1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SHT-316-1X36X96
Thickness
1 in
Overall Length
8 ft
Overall Width
36 in
Details
Yield Strength
25,000 psi
Tensile Strength
70,000 psi
Item
Stainless Steel Sheet 316L, 8 ft - L
Thickness Tolerance
+/-0.07 in
Material Grade
316L
Brinell Hardness
215 BHN
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Annealed
Elongation
40 %
Description
Stainless Steel Sheet, Stainless Steel, 316L, Plate, 8 ft Overall Length, Length Tolerance +/-0.125 in, 36 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.125 in, 1 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.07 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 25,000 psi, Tensile Strength 70,000 psi, Brinell Hardness 215 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB, Includes Material Certificate No Certificates Included