  • Mfr # GACB14-14-1460S
  • Zoro # G4361911
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Width
60"
Depth
14"
Height
14"
Material
Stainless Steel
Number of Shelves
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GACB14-14-1460S
Country of Origin
China
Dimensions
Width
60"
Depth
14"
Height
14"
Overall Width
60 in
Overall Depth
14 in
Overall Height
14 in
Details
Item
Wire Wall Shelf
Material
Stainless Steel
Number of Shelves
1
Color
Silver
Finish
Satin
Gauge
16
Shelving Material
Item - Wall Shelves
Wire Wall Shelf
Finish - Shelving and Racks
Shelf Style
Ventilated
No. of Shelves
Shelf Adjustments
1 in
Shelf Capacity
600 lb
Shelving Gauge
16
Mounting Mechanism
Post
Includes
Mounting Posts
Shelf Adjustment Increments
1 in
Adjustability
Adjustable
Load Capacity
800 lb
Load Capacity per Shelf
800 lb
Shelf Gauge
16 ga
Includes Mounting Hardware
Yes
Description
Wire Wall Shelf, 1 in Shelf Adjustment Increments, 16 ga, Ventilated Shelf Style, 800 lb Load Capacity per Shelf, Number of Shelves 1, Mounting Mechanism Post, Wire Mount Mounting Type, Overall Depth 14 in, Overall Height 14 in, Overall Width 60 in, 800 lb Load Capacity, Mounting Posts, Includes Mounting Hardware Yes, Stainless Steel, Adjustable, Silver, Satin