  • Mfr # U39797.025.0400
  • Zoro # G3394557
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
U39797.025.0400
Shank Length
5 in
Length
4 in
Maximum Usable Length
3 55/64 in
Minimum Hole Size
0.094 in
Head Diameter Tolerance
Maximum Hole Size
0.094 in
Finish
Plain
Globally Sourced
Dimensional Standards
Description
Clevis Pin,4 in L,Steel 0.25 in dia,PK25, Product Type Standard Clevis Pin, Material Steel, Finish Plain, Material Grade/Class Ungraded, Head Type Headed, Head Diameter 3/8 in, Maximum Usable Length 3 55/64 in, Maximum Hole Size 0.094 in, Minimum Hole Size 0.094 in, Number of Holes 1, Shank Length 4 in, System of Measurement Inch, Standards ASME B18.8.1, Head Diameter Tolerance +0.01/-0.005 in, Dimensional Standards ASME B18.8.1, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced