  • Mfr # U39798.025.0225
  • Zoro # G3393181
Shank Length
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
U39798.025.0225
Shank Length
3 in
Length
2 1/4 in
Head Diameter Tolerance
+0.01/-0.005 in
Maximum Usable Length
2 7/64 in
Minimum Hole Size
0.088 in
Maximum Hole Size
0.094 in
Finish
Zinc Plated
Description
Clevis Pin,2.25 in L 0.25in dia,PK25, Product Type Standard Clevis Pin, Material Steel, Finish Zinc Plated, Material Grade/Class Ungraded, Head Type Headed, Head Diameter 3/8 in, Maximum Usable Length 2 7/64 in, Maximum Hole Size 0.094 in, Minimum Hole Size 0.088 in, Number of Holes 1, Shank Length 2 1/4 in, System of Measurement Inch, Standards ASME B18.8.1, Head Diameter Tolerance +0.01/-0.005 in, Dimensional Standards ASME B18.8.1, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced