  • Mfr # M39070.100.0100
  • Zoro # G3423771
Pin Diameter
10 mm
Nominal Diameter
10 mm
Shank Length
100 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M39070.100.0100
Pin Diameter
10 mm
Nominal Diameter
10 mm
Shank Length
100 mm
Overall Length
100mm
Outside Diameter Tolerance
+0.006/+0.015 mm
Shank Length Tolerance
+0.800/-0.000 mm
Steel
Rockwell Hardness
B80
Standards
D7
Dimensional Standards
DIN 7
Description
Dowel Pin,Steel,10mm dia,100mm L,PK5, Pin Type Press Fit, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 10 mm, Shank Length Tolerance +0.800/-0.000 mm, Outside Diameter Tolerance +0.006/+0.015 mm, Thread Size Not Applicable, Rockwell Hardness B80, Single Shear Strength Not Applicable, Product Type Dowel Pin, Shank Length 100 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 10 mm, Standards D7, Grip Length Not Applicable, Material Quality Standards Not Applicable