  • Mfr # M39080.020.0010
  • Zoro # G1702714
Key Features
Pin Type
Standard
System of Measurement
Metric
Pin Diameter
3 mm
Nominal Diameter
2 mm
Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M39080.020.0010
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Pin Diameter
3 mm
Nominal Diameter
2 mm
Shank Length
11 mm
Overall Length
10mm
Length Tolerance
+/-0.25 mm
Shank Length Tolerance
+/-0.250 mm
Details
Item
Dowel Pin
Pin Type
Standard
System of Measurement
Metric
Material
Steel
Rockwell Hardness
C52-62
Material Grade/Class
Ungraded
Finish
Plain
Meets
DIN 6325 / ISO 8734A m6
Single Shear Strength
742 lb
Description
Dowel Pin,Steel,2mm dia,10mm L,PK100, Pin Type Press Fit, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 2 mm, Shank Length Tolerance +/-0.250 mm, Rockwell Hardness C52-62, Single Shear Strength 742 lb, Product Type Dowel Pin, Shank Length 10 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 2.002 mm, Pack Size Small Pack, Package Quantity 100