  • Mfr # M39070.020.0010
  • Zoro # G3424751
Key Features
Pin Type
Standard
System of Measurement
Metric
Pin Diameter
2 mm
Nominal Diameter
2 mm
Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M39070.020.0010
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Pin Diameter
2 mm
Nominal Diameter
2 mm
Shank Length
10 mm
Overall Length
10mm
Shank Length Tolerance
+0.300/-0.000 mm
Outside Diameter Tolerance
+0.002/+0.008 mm
Details
Item
Dowel Pin
Pin Type
Standard
System of Measurement
Metric
Material
Steel
Rockwell Hardness
B80
Material Grade/Class
Ungraded
Finish
Plain
Standards
D7
Dimensional Standards
DIN 7
Manufacturer Location
Globally Sourced
Description
Dowel Pin,Steel,2mm dia,10mm L,PK50, Pin Type Press Fit, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 2 mm, Shank Length Tolerance +0.300/-0.000 mm, Outside Diameter Tolerance +0.002/+0.008 mm, Thread Size Not Applicable, Rockwell Hardness B80, Single Shear Strength Not Applicable, Product Type Dowel Pin, Shank Length 10 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 2 mm, Standards D7, Grip Length Not Applicable, Material Quality Standards Not Applicable