  • Mfr # M39078.200.0040
  • Zoro # G3422785
/ea
Pin Diameter
20 mm
Nominal Diameter
20 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M39078.200.0040
Pin Diameter
20 mm
Nominal Diameter
20 mm
Shank Length
40 mm
Overall Length
40mm
Standards
D6325
Dimensional Standards
DIN 6325, ISO 8734A
Description
Dowel Pin,Steel,20mm dia,40mm L, Pin Type Slip Fit, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Pin Diameter 20 mm, Product Type Dowel Pin, Shank Length 40 mm, System of Measurement Metric, Nominal Diameter 20 mm, Standards D6325, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Dimensional Standards DIN 6325, ISO 8734A