  • Mfr # SPOOL-0075X12.00-7-6
  • Zoro # G8482918
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Specific Fitting Shape
Sanitary Spool
Surface Finish
32 RA ID /32 RA OD
Tube Size
3/4 in
Pipe Size - Pipe Fitting
3/4 in
Overall Length
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SPOOL-0075X12.00-7-6
Country of Origin
United States
Dimensions
Tube Size
Pipe Size - Pipe Fitting
Overall Length
12 in
Wall Thickness
0.065 in
Fitting Side A Tube Outer Diameter
Flange Thickness
5/32 in
Fitting Side B Tube Outer Diameter
Fitting Wall Thickness
0.065 in
Flange Outside Diameter
0.984 in
Fitting Side 2 Tube Outer Diameter
Fitting Side 1 Tube Outer Diameter
Details
Item
Sanitary Fitting Spool
Specific Fitting Shape
Sanitary Spool
Surface Finish
32 RA ID /32 RA OD
Max. Pressure
400 psi at 72 Degrees F
Temp. Range
-325 Degrees to 1500 Degrees F
Fitting Connection Type
Clamp
Specific Pipe Fitting Shape
Straight
Pipe Fitting Connection Type
Clamp
Standards
3A
Tube Fitting Material
316 Stainless Steel
Application
Beverage, Food, Non-Potable Water, Potable Water
Material Grade
316L
Fitting Side B Connection Type
Fitting Shape
Straight
Maximum Operating Temperature
1,500 Degrees F
Minimum Operating Temperature
325 Degrees F
Interior Finish
32 RA
Maximum Operating Pressure
400 psi @ 72 Degrees F
Fitting Material
Stainless Steel
Exterior Finish
32 RA
Fitting Side A Connection Type
Fitting Side 1 Connection Type
Operating Temperature - Maximum
1,500 Degrees F
Fitting Side 2 Connection Type
Operating Temperature - Minimum
325 Degrees F
Operating Pressure - Maximum
400 psi
For Media Type
Beverages, Food, Non-Potable Water, Potable Water
Description
Sanitary Fitting Spool, Application Beverage, Food, Non-Potable Water, Potable Water, Fitting Side A Connection Type Clamp, Fitting Side B Connection Type Clamp, Exterior Finish 32 RA, Material Grade 316L, Fitting Material Stainless Steel, Fitting Side A Tube Outer Diameter 3/4 in, Fitting Side B Tube Outer Diameter 3/4 in, Fitting Wall Thickness 0.065 in, Overall Length 12 in, Specific Fitting Shape Sanitary Spool, Flange Outside Diameter 0.984 in, Flange Thickness 5/32 in, Standards 3A