  • Mfr # SPOOL-0400X72.00-7-4
  • Zoro # G8482997
Tube Size
4 in
Pipe Size - Pipe Fitting
4 in
Overall Length
72 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SPOOL-0400X72.00-7-4
Tube Size
4 in
Pipe Size - Pipe Fitting
4 in
Overall Length
72 in
Wall Thickness
0.083 in
Flange Outside Diameter
4.682 in
Fitting Side B Tube Outer Diameter
4 in
Fitting Side A Tube Outer Diameter
4 in
Fitting Wall Thickness
0.083 in
Flange Thickness
1/8 in
Fitting Side 2 Tube Outer Diameter
4 in
Fitting Side 1 Tube Outer Diameter
4 in
Max. Pressure
400 psi at 72 Degrees F
Tube Fitting Material
T304 Stainless Steel
Standards
3A
Material Grade
304
Maximum Operating Pressure
400 psi @ 72 Degrees F
Operating Pressure - Maximum
400 psi
Description
Sanitary Fitting Spool, Application Beverage, Food, Non-Potable Water, Potable Water, Fitting Side A Connection Type Clamp, Fitting Side B Connection Type Clamp, Exterior Finish 32 RA, Material Grade 304, Fitting Material Stainless Steel, Fitting Side A Tube Outer Diameter 4 in, Fitting Side B Tube Outer Diameter 4 in, Fitting Wall Thickness 0.083 in, Overall Length 72 in, Specific Fitting Shape Sanitary Spool, Flange Outside Diameter 4.682 in, Flange Thickness 1/8 in, Standards 3A