  • Mfr # SPOOL-0600X72.00-7-6
  • Zoro # G8483511
Tube Size
6 in
Pipe Size - Pipe Fitting
6 in
Overall Length
72 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SPOOL-0600X72.00-7-6
Tube Size
6 in
Pipe Size - Pipe Fitting
6 in
Overall Length
72 in
Wall Thickness
0.109 in
Fitting Side A Tube Outer Diameter
6 in
Fitting Side B Tube Outer Diameter
6 in
Flange Thickness
7/32 in
Flange Outside Diameter
6.57 in
Fitting Wall Thickness
0.109 in
Fitting Side 2 Tube Outer Diameter
6 in
Fitting Side 1 Tube Outer Diameter
6 in
Max. Pressure
400 psi at 72 Degrees F
Tube Fitting Material
316 Stainless Steel
Standards
3A
Material Grade
316L
Maximum Operating Pressure
400 psi @ 72 Degrees F
Operating Pressure - Maximum
400 psi
Description
Sanitary Fitting Spool, Application Beverage, Food, Non-Potable Water, Potable Water, Fitting Side A Connection Type Clamp, Fitting Side B Connection Type Clamp, Exterior Finish 32 RA, Material Grade 316L, Fitting Material Stainless Steel, Fitting Side A Tube Outer Diameter 6 in, Fitting Side B Tube Outer Diameter 6 in, Fitting Wall Thickness 0.109 in, Overall Length 72 in, Specific Fitting Shape Sanitary Spool, Flange Outside Diameter 6.57 in, Flange Thickness 7/32 in, Standards 3A