  • Mfr # 23188R150-A12
  • Zoro # G2184625
/ea
See details
Height
1.5 in
Width
24 in
Bearing Bar Thickness
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
23188R150-A12
Height
1.5 in
Width
24 in
Bearing Bar Thickness
0.188 in
Span (Length) - Grating
144 in
Overall Height
1 1/2 in
Overall Length
12 ft
Overall Width
24 in
Cross Bar Spacing
4 in
Span
144"
Load Capacity
987 lb
Weight
3.01 lb/sq ft
Shape
Rectangular
Description
Aluminum Bar Grating, Aluminum, 6063, Rectangular, 12 ft Overall Length, 24 in Overall Width, 0.188 in Bearing Bar Thickness, Top Surface Serrated, Bearing Bar Spacing 1 1/4 in, Cross Bar Spacing 4 in, Weight 3.01 lb/sq ft, Standards ISO 9001:2015 Certified, Minimum Temperature Not Applicable, Maximum Temperature Not Applicable, Application Marine, Mezzanine Floors, Sewage and Waste Treatment Plants, Walkways, For Use Indoors/Outdoors Outdoor