  • Mfr # M39000.020.0012
  • Zoro # G2646780
Key Features
System of Measurement
Metric
Taper Pin Type
Standard
Basic Material
Steel
Material Grade
Free Cutting Steel
Fastener Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M39000.020.0012
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Small End Dia.
2 mm
Fastener Length
12 mm
Size
2 x 12mm
Usable Length
12 mm
Length Tolerance
JS15
Overall Length
12.6mm
Small End Diameter
2 mm
Large End Diameter
2.24 mm
Shank Length
12 mm
Usable Length Tolerance
JS15
Pin Size
Metric
Shank Length Tolerance
Details
Item
Taper Pin,2.24mm dia,Steel,PK100
System of Measurement
Taper Pin Type
Standard
Basic Material
Steel
Material Grade
Free Cutting Steel
Fastener Finish
Plain
Standards
DIN 1B
Finish
Pin Item
Taper Pin
Material
Meets
DIN 1B
Type
Pin Type
Pack Size
Small Pack
Product Type
Taper Pin
Material Grade/Class
Ungraded
Manufacturer Location
Globally Sourced
Description
Taper Pin,2.24mm dia,Steel,PK100, Thread Size Not Applicable, Pin Size Metric, Large End Diameter 2.24 mm, Small End Diameter 2 mm, Pin Type Standard, Product Type Taper Pin, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Usable Length 12 mm, Shank Length 12 mm, System of Measurement Metric, Usable Length Tolerance JS15, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Shank Length Tolerance JS15, Standards DIN 1B, Package Quantity 100