  • Mfr # M39011.100.0060
  • Zoro # G2530145
/ea
Key Features
System of Measurement
Metric
Taper Pin Type
External Threaded
Basic Material
Steel
Material Grade
Free Cutting Steel
Fastener Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M39011.100.0060
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Small End Dia.
10 mm
Fastener Length
60 mm
Size
10 x 60mm
Thread Size
M10-1.50
Number of Sizes
1
Large End Diameter
11.2 mm
Shank Length
60 mm
Pin Size
Metric
Small End Diameter
10 mm
Details
Item
Taper Pin,11.2mm dia,Steel
System of Measurement
Taper Pin Type
External Threaded
Basic Material
Steel
Material Grade
Free Cutting Steel
Fastener Finish
Plain
Standards
D7977
Finish
Type
Taper
Material
Pin Item
Taper Pin
Product Type
Taper Pin
Manufacturer Location
Globally Sourced
Material Grade/Class
Ungraded
Pin Type
Pack Size
Small Pack
Thread Type
Number of Pieces
1
Description
Taper Pin,11.2mm dia,Steel, Thread Size M10-1.50, Pin Size Metric, Large End Diameter 11.2 mm, Small End Diameter 10 mm, Pin Type External Threaded, Product Type Taper Pin, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Shank Length 60 mm, System of Measurement Metric, Thread Type Metric, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Standards D7977