  • Mfr # M39012.120.0032
  • Zoro # G3425381
Taper Pin Type
Internal Threaded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M39012.120.0032
Small End Dia.
12 mm
Fastener Length
32 mm
Size
12 x 32mm
Thread Size
M8-1.25
Shank Length
32 mm
Small End Diameter
12 mm
Large End Diameter
12.64 mm
Shank Length Tolerance
+/-0.35 mm
Details
Item
Taper Pin,12.64mm dia,Steel
System of Measurement
Taper Pin Type
Internal Threaded
Standards
D7978A
Description
Taper Pin,12.64mm dia,Steel, Pin Size Metric, Large End Diameter 12.64 mm, Small End Diameter 12 mm, Pin Type Internal Threaded, Product Type Taper Pin, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Shank Length 32 mm, System of Measurement Metric, Thread Type Metric, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Shank Length Tolerance +/-0.35 mm, Standards D7978A