  • Mfr # M39012.160.0050
  • Zoro # G3425305
Taper Pin Type
Internal Threaded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M39012.160.0050
Small End Dia.
16 mm
Fastener Length
50 mm
Size
16 x 50mm
Thread Size
M10-1.50
Number of Sizes
1
Shank Length Tolerance
+/-0.35 mm
Shank Length
50 mm
Small End Diameter
16 mm
Large End Diameter
17 mm
Details
Item
Taper Pin,17mm dia,Steel
System of Measurement
Taper Pin Type
Internal Threaded
Standards
D7978A
Description
Taper Pin,17mm dia,Steel, Thread Size M10-1.50, Pin Size Metric, Large End Diameter 17 mm, Small End Diameter 16 mm, Pin Type Internal Threaded, Product Type Taper Pin, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Shank Length 50 mm, System of Measurement Metric, Thread Type Metric, Pack Size Small Pack, Manufacturer Location Globally Sourced, Shank Length Tolerance +/-0.35 mm, Standards D7978A