  • Mfr # M67010.080.0025
  • Zoro # G9905561
Key Features
Hex Head
External Hex Drive
Blunt Tip
System of Measurement
Metric
Drive Size
13 mm
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Standards
DIN 7500
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M67010.080.0025
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Screw Size
M8
Fastener Length
25 mm
Drive Size
13 mm
Head Dia.
17.0 mm
Head Height
7.0 mm
Head and Washer Height
7 mm
Head Width
17 mm
Thread Size
M8x1.25
Maximum Head Height
7 mm
Maximum Head Width
17 mm
Details
System of Measurement
Metric
Head Type
Hex
Drive
External Hex
Tip Type
Blunt
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Standards
DIN 7500
Item
Thread Cutting Screw
Application
For Thread Cutting
Drive Type
External Hex
Type
Thread-Forming Screw
Dimensional Standards
Pack Size
Small
Thread Pitch
1.25 mm
Head Style
Hex Washer
Description
Thread-Forming Screw, Finish Zinc-Plated, Material Steel, Head Style Hex Washer, Drive External Hex, Thread Size M8x1.25, Fastener Length 25 mm, Head Type Hex Washer, Head and Washer Height 7 mm, Drive Size 13 mm, Dimensional Standards DIN 7500, Maximum Head Width 17 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 7 mm, Minimum Head Height Not Applicable, System of Measurement Metric, Head Height 7 mm, Head Width 17 mm, Package Quantity 50