  • Mfr # U22080.125.1350
  • Zoro # G6167765
Thread Fit
2A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
U22080.125.1350
Overall Length
13 1/2 in
Length
13 1/2 in
Thread Fit
2A
Tensile Strength
125,000 psi
Minimum Yield Strength
105,000 psi
Min. Tensile Strength
115,000 psi
Thread Class
2A
Description
Fully Threaded Rod, Material Grade/Class Grade B7, Material Steel, Finish Black Oxide, Thread Size 1 1/4 In.-8, Overall Length 13 1/2 in, Tensile Strength 125,000 psi, System of Measurement Inch, Thread Direction Right Hand, Material Quality Standards ASTM A193, Maximum Temperature 752 Degrees F, Minimum Temperature -58 Degrees F, Minimum Yield Strength 105,000 psi, Rockwell Hardness C35 Max, Package Quantity 6