  • Mfr # U22080.125.1700
  • Zoro # G6167729
Thread Fit
2A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
U22080.125.1700
Overall Length
17 in
Length
17 in
Thread Fit
2A
Tensile Strength
125,000 psi
Minimum Yield Strength
105,000 psi
Min. Tensile Strength
115,000 psi
Thread Class
2A
Description
Fully Threaded Rod, Material Grade/Class Grade B7, Material Steel, Finish Black Oxide, Thread Size 1 1/4 In.-8, Overall Length 17 in, Tensile Strength 125,000 psi, System of Measurement Inch, Thread Direction Right Hand, Material Quality Standards ASTM A193, Maximum Temperature 752 Degrees F, Minimum Temperature -58 Degrees F, Minimum Yield Strength 105,000 psi, Rockwell Hardness C35 Max, Package Quantity 6