  • Mfr # DCFA2R1.5-12
  • Zoro # G606905218
/ea
Key Features
Material
Tool Steel
Standards
ASTM A681, DIN 1.2363, SAE J437, SAE J438
Length Tolerance
+/-1 in
Shape
Rod
Tolerance Rating
Oversized
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DCFA2R1.5-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Length Tolerance
+/-1 in
Fractional Size
1 1/2 in
Outside Diameter
1 1/2 in
Outside Diameter Tolerance
+0.01 in/+0.041 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Tool Steel Rod
Material
Tool Steel
Standards
Shape
Rod
Tolerance Rating
Oversized
Mechanical Finish
Mill
System of Measurement
Inch
Rockwell Hardness
60 HRC
Yield Strength
55,000 psi
Heat Treatable
Heat Treatable
Brinell Hardness
201 BHN
Fabrication
Hot Rolled
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Tensile Strength
Not Rated
Material Grade
A2
Heat Treatment
Air-Hardened
Application
Machinability
42 %
Decimal Equivalent
1.5 in
Resistance Properties
Wear-Resistant
Galvanized
Not Galvanized
Description
Tool Steel Rod, Material Tool Steel, Material Grade A2, Overall Length 12 in, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment Air-Hardened, Mechanical Finish Mill, Outside Diameter 1 1/2 in, Outside Diameter Tolerance +0.01 in/+0.041 in, Yield Strength 55,000 psi, Fabrication Hot Rolled, Rockwell Hardness 60 HRC, Brinell Hardness 201 BHN, Tensile Strength Not Rated, Machinability 42 Percent, Length Tolerance +/-1 in, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number