  • Mfr # M12912.240.0150
  • Zoro # G0409748
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M12912.240.0150
Thread Size
M24-1.50
Hex Height
24 mm
Hex Width
36 mm
Dia./Thread Size
M24-1.50
Width Across Flats
36.0 mm
Nut Height
24.0 mm
Description
Lock Nut, Finish Zinc-Plated, Material Steel, Material Grade/Class Class 8, Thread Size M24x1.50, Hex Width 36 mm, Hex Height 24 mm, Lock Type Top Lock Distorted Thread, Dimensional Standards D980V, Material Quality Standards DIN 267-4, System of Measurement Metric, Hex Type Standard Hex, Thread Direction Right Hand, Color Silver, Industry Standards DIN 980V, Insert Material Not Applicable, Made in North America No, Pack Size Small Pack, REACH Compliant Yes, Removable Yes