  • Zoro # G7541195
Key Features
Spring Length @ Torque
0.149 in
Deflection Angle (Deg.)
90
Leg Length
1.25 in
Max. Rod Outside Dia.
0.187 in
Wind Direction
Left Hand
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
3HPG3
Zoro #
G7541195
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Spring Length @ Torque
0.149 in
Leg Length
1.25 in
Max. Rod Outside Dia.
0.187 in
Wire Dia.
0.035 in
Outside Dia.
0.315 in
Torque @ 1/2 Leg Length (In.-Lbs.)
1.071
Inside Diameter
0.187 in
Torque @ 1/2 Leg Length
1.071 in-lb
Outside Diameter
0.315 in
Wire Diameter
0.035 in
Details
Deflection Angle (Deg.)
90
Wind Direction
Left Hand
Material
Music Wire
Item
Torsion Spring
Finish
Plain
Number of Coils
3.25
System of Measurement
Inch
Leg Orientation
Tangential
Total Active Coils
4.2
Deflection Angle
90 Degrees
Standards
ASTM A228
Torque
0.0119 in-lb