  • Mfr # 1525F10MM12MM5
  • Zoro # G706000370
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
FKM
Color
Black
Wall Thickness
1 mm
Application
Chemical, Petroleum
Flow Application
Hot Lubrication, Petro/Chem Transfer, Petroleum Lines
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1525F10MM12MM5
Country of Origin
United States
Dimensions
Wall Thickness
1 mm
Inside Diameter
10 mm
Outside Diameter
12 mm
Overall Length
5 ft
Details
Item
Tubing
Material
FKM
Color
Black
Application
Chemical, Petroleum
Flow Application
Resistance Properties
Chemical Resistant, High Temperature Resistant, Oil Resistant, Weather Resistant
Maximum Operating Temperature
400 Degrees F
Features
Cable Jacketing, Seals Model Engine Exhaust
For Fluid Type
Chemicals
Fitting Compatibility
Barbed
System of Measurement
Metric
For Environment
Chemical, High Temperature
Jacket Color
No Jacket
Hardness
Shore A 75
For Location
Outdoor
Jacket Material
No Jacket
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Autoclavable
No
Reinforcement
Not Reinforced
Flexibility
Flexible
Industry Application
Petrochemical
Peristaltic Pump Compatible
No
Maximum Operating Pressure
7 psi @ 72 Degrees F
Food and Beverage Compatibility
Non-Potable Water
Description
Tubing, Application Chemical, Petroleum, Color Black, Hardness Shore A 75, Inside Diameter 10 mm, Jacket Color No Jacket, Jacket Material No Jacket, Material FKM, Material Trade Name Not Applicable, Material Trade Number Not Applicable, Maximum Operating Pressure 7 psi @ 72 Degrees F, Maximum Operating Temperature 400 Degrees F, Outside Diameter 12 mm, Overall Length 5 ft, Peristaltic Pump Compatible No