  • Mfr # 63CH.125X.5X2-96
  • Zoro # G4334145
/ea
Key Features
Alloy Type
6063
Leg Length
1/2 in
Length
8 ft
Base Width
2 in
Temper
T52
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
63CH.125X.5X2-96
Country of Origin
United States
Dimensions
Leg Length
1/2 in
Length
8 ft
Base Width
2 in
Base Width Tolerance
+/-0.024 in
Inside Base Width
1 3/4 in
Wall Thickness
0.125 in
Leg Length Tolerance
Length Tolerance
Overall Length
Base Thickness
0.125 in
Leg Thickness
0.125 in
Outside Leg Length
Inside Base Width Tolerance
Outside Leg Length Tolerance
Outside Base Width
2 in
Inside Height
0.375 in
Details
Alloy Type
6063
Temper
T52
Finish
Mill
Typical Hardness
60
Standards
ASTM B221
Tensile Strength (PSI)
27,000 psi
Item
Aluminum U-Channel
Typical Yield Strength (PSI)
21,000 psi
Hardness Scale
BHN
Type
Corrosion Resistant
Wall Thickness Tolerance
Material
Aluminum
Brinell Hardness
60 BHN
Leg Inside Corner Shape
Square
Profile
6ALY9 - U-Channel
U-Channel Profile Type
Architectural
Shape
U-Shaped
Tensile Strength
27,000 psi
Leg Thickness Tolerance
Yield Strength
21,000 psi
Heat Treatment
Tempered
System of Measurement
Inch
Material Grade
Heat Treatable
Heat Treatable
Mechanical Finish
Mill
Fabrication
Extruded
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Description
Aluminum U-Channel, Aluminum, 6063, T52, U-Shaped, U-Channel Profile Type Architectural, 8 ft Overall Length, Length Tolerance +/-1.000 in, 1/2 in Outside Leg Length, Outside Leg Length Tolerance +/-0.009 in, 1 3/4 in Inside Base Width, Inside Base Width Tolerance +/-0.024 in, 0.375 in Inside Height, Leg Thickness 0.125 in, Leg Thickness Tolerance +/-0.007 in, Leg Inside Corner Shape Square, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill