  • Mfr # WWG7008081000
  • Zoro # G0450651
System of Measurement
Metric
Height
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
WWG7008081000
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
1000 mm
Width
8 mm
Height
8 mm
Size
8 x 8mm
System of Measurement
Metric
Tensile Strength
35,000 psi
Rockwell Hardness
HRB 82
Tensile Strength (PSI)
35,000 psi
Description
Key Stock,1 m L,SS,8mm W, System of Measurement Metric, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, Height 8 mm, Thickness Tolerance +0.000/-0.090 mm, Length 1 m, Length Tolerance +0.000/-0.005 mm, Width 8 mm, Width Tolerance +0.000/-0.090 mm, Pack Size Small Pack, Made in North America Yes, Key Shape Straight, Rockwell Hardness HRB 82, Features Mildly Magnetic, Tensile Strength 35,000 psi, Manufacturer Location Made in USA*, Key Type Undersized