  • Mfr # WWG3028161000
  • Zoro # G2976741
Length
1000 mm
Width
16 mm
Height
28 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WWG3028161000
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length
1000 mm
Width
16 mm
Height
28 mm
Length Tolerance
Size
16 x 28mm
Tensile Strength
64,000 psi
Rockwell Hardness
B85
Made in North America
No
Manufacturer Location
Globally Sourced
Type
Tensile Strength (PSI)
64,000 psi
Description
Key Stock,1 m L,Steel,28mm W, System of Measurement Metric, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Height 16 mm, Thickness Tolerance +0.000/-0.110 mm, Length 1 m, Length Tolerance +0.000/-0.005 mm, Width 28 mm, Width Tolerance +0.000/-0.050 mm, Pack Size Small Pack, Made in North America No, Key Shape Straight, Rockwell Hardness B85, Features Magnetic, Tensile Strength 64,000 psi, Manufacturer Location Globally Sourced, Key Type Undersized