  • Mfr # WWG3005051000
  • Zoro # G2612784
/ea
Key Features
System of Measurement
Metric
Key Type
Undersized
Length
1000 mm
Width
5 mm
Height
5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
WWG3005051000
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length
1000 mm
Width
5 mm
Height
5 mm
Size
5 x 5mm
Length Tolerance
Width Tolerance
Details
Item
Key Stock
System of Measurement
Metric
Key Type
Undersized
Material
Carbon Steel
Finish
Plain
Tensile Strength
64,000 psi
Application
Make Your Own Key
Rockwell Hardness
HRB 87
Thickness Tolerance
Features
Magnetic
Pack Size
Small Pack
Key Shape
Straight
Manufacturer Location
Globally Sourced
Made in North America
No
Material Grade/Class
Ungraded
Tensile Strength (PSI)
64,000 psi
Type
Description
Key Stock,1 m L,Steel,5mm W, System of Measurement Metric, Material Steel, Material Grade/Class Ungraded, Finish Plain, Height 5 mm, Thickness Tolerance +0.000/-0.030 mm, Length 1 m, Length Tolerance +0.000/-0.005 mm, Width 5 mm, Width Tolerance +0.000/-0.030 mm, Pack Size Small Pack, Made in North America No, Key Shape Straight, Rockwell Hardness HRB 87, Features Magnetic, Tensile Strength 64,000 psi, Manufacturer Location Globally Sourced, Key Type Undersized