  • Mfr # BULK-RS-NUS60-45
  • Zoro # G2451165
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NUS60-45
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
3 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
2,500 psi
Elongation
400 %
Finish
Color
Max. Temp. (F)
Tensile Strength
2,500 psi
Abrasion Resistance
Good
Minimum Adhesive Temperature
Compression Set
28 %
Shape
Sheet
Adhesive Type
Acrylic
25 N/mm
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Ultra Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 617, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 2,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in, Abrasion Resistance Good