  • Mfr # ZUSAV1.9X7.8
  • Zoro # G1656123
Key Features
System of Measurement
Metric
Cross Section Shape
Round
Material
Viton
Cross-Section Shape
Round
O-Ring Material
Viton
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ZUSAV1.9X7.8
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Inside Dia.
7.8 mm
Actual Inside Dia.
7.8 mm
Nominal Outside Dia.
11.6 mm
Actual Outside Dia.
11.6 mm
Actual Width
1.9 mm
Nominal Width
1.9 mm
Outside Diameter - Nominal
11.6 mm
Width - Actual
1.9 mm
Outside Diameter - Actual
11.6 mm
Inside Diameter - Nominal
7.8 mm
Inside Diameter - Actual
7.8 mm
Cross-Section Width
1.9 mm
Details
Item
O-Ring
System of Measurement
Metric
Material
O-Ring Material
O-Ring Material Compatibility
Durometer
75A
Color
Black
FDA Approved
No
Application
Standard
Durometer (Hardness) Rating
Standard
Temp. Range
-15° to 400° F
Metal Detectable
Metal Detectable
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
Type
O-Ring
Grade
Standards
3A Certified, ISO Certified
Properties
Product Type
Operating Temperature - Maximum
400 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-15 Degrees F
Resistance Properties
Chemical-Resistant, High Temperature-Resistant, Oil-Resistant, Water-Resistant
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Viton, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 7.8 mm, Nominal Width 1.9 mm, Actual Inside Dia. 7.8 mm, Actual Width 1.9 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 75A, Nominal Outside Dia. 11.6 mm, Actual Outside Dia. 11.6 mm, Temp. Range -15 Degrees to 400 Degrees F, FDA Approved FDA Approved