  • Mfr # ZUSAV3X110
  • Zoro # G1658607
/ea
Key Features
System of Measurement
Metric
Cross Section Shape
Round
Material
Viton
Cross-Section Shape
Round
O-Ring Material
Viton
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ZUSAV3X110
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Inside Dia.
110 mm
Actual Inside Dia.
110 mm
Nominal Outside Dia.
116 mm
Nominal Width
3 mm
Actual Outside Dia.
116 mm
Actual Width
3 mm
Width - Actual
3 mm
Inside Diameter - Actual
110 mm
Inside Diameter - Nominal
110 mm
Outside Diameter - Actual
116 mm
Outside Diameter - Nominal
116 mm
Cross-Section Width
3 mm
Details
Item
O-Ring
System of Measurement
Metric
Material
O-Ring Material
O-Ring Material Compatibility
Durometer
75A
Color
Black
Temp. Range
-15° to 400° F
Durometer (Hardness) Rating
Standard
Metal Detectable
Metal Detectable
FDA Approved
No
Application
Standard
Type
O-Ring
X-Ray Detectable
Not X-Ray Detectable
Grade
Standards
3A Certified, ISO Certified
Properties
Product Type
Operating Temperature - Maximum
400 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-15 Degrees F
Resistance Properties
Chemical-Resistant, High Temperature-Resistant, Oil-Resistant, Water-Resistant
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Viton, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 110 mm, Nominal Width 3 mm, Actual Inside Dia. 110 mm, Actual Width 3 mm, Dash Number Not Applicable, Color Black, Durometer 75A, Nominal Outside Dia. 116 mm, Actual Outside Dia. 116 mm, Temp. Range -15 Degrees to 400 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant