  • Mfr # BULK-RS-V75-208
  • Zoro # G2419857
/ea
See details
Key Features
Thickness
1/4 in
Width
3 ft
Length
10 ft
Material
Viton
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-V75-208
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
1/4 in
Width
3 ft
Length
10 ft
Rubber Thickness
Overall Thickness
Overall Width
36 in
Overall Length
Details
Item
Rubber Roll
Material
Viton
Color
Black
Backing Type
Non-Adhesive
Durometer
75A
Min. Temp. (F)
-10 Degrees F
Finish
Smooth
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Max. Temp. (F)
400 Degrees F
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature, Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Color
Grade
Standard
Elongation
150 %
Standards
ASTM D2000 HK 707
Rubber Material
Viton(R)
Adhesive Type
Plain Backing
Oil Resistance
Excellent
Maximum Temperature
400 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Abrasion Resistance
Good
Shape
Roll
Water Resistance
Good
Chemical Resistance
Density
1.9 g/cc
Compression Set
25 %
Tensile Strength
1,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Tear Strength
22 N/mm
Minimum Temperature
-10 Degrees F
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 75 Shore A, Grade Standard, Material Viton(TM), Standards ASTM D2000 HK 707, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 400 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -10 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in, Abrasion Resistance Good