  • Mfr # 1525F-10MM12MM-25
  • Zoro # G1945815
Key Features
Tube Material
Viton
Tube Hardness
Shore A: 75
Inside Dia.
10 mm
Outside Dia.
12 mm
Wall Thickness
1 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1525F-10MM12MM-25
Country of Origin
United States
Dimensions
Inside Dia.
10 mm
Outside Dia.
12 mm
Wall Thickness
1 mm
Tube Length
25 ft
Inside Diameter
10 mm
Overall Length
25 ft
Outside Diameter
12 mm
Bend Radius
1 1/2 in
Outside Diameter Tolerance
+/-0.025 in
Details
Tube Material
Viton
Tube Hardness
Shore A: 75
Max. Pressure
Not Rated
Tube Color
Black
Type
Flexible
Tolerance
+/-0.025 in
Temp. Range
-30 Degrees to 400 Degrees F
Item
Tubing
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Stripe Color
No Stripe
System of Measurement
Metric
Tube Form
Straight
Maximum Operating Temperature
400 Degrees F
Flexibility
Flexible
For Environment
Chemical, High Temperature
Industry Application
Petrochemical
Material
FKM
Hardness
For Location
Outdoor
Resistance Properties
Chemical Resistant, High Temperature Resistant, Oil Resistant, Weather Resistant
Color
Black
Material Trade Name
Autoclavable
No
Flow Application
Cable Jacketing, Hot Lubrication, Model Engine Exhaust, Peristaltic Pump, Petroleum Lines, Seals
Clarity
Opaque
Fitting Compatibility
Barbed
Vacuum Rated
Not Rated for Vacuum
For Fluid Type
Fuel
Description
Tubing, Color Black, Hardness Shore A 75, Inside Diameter 10 mm, Material FKM, Material Trade Name Viton, Maximum Operating Pressure Not Applicable, Maximum Operating Temperature 400 Degrees F, Outside Diameter 12 mm, Overall Length 25 ft, PEX Type Not Applicable, Resistance Properties Chemical Resistant, High Temperature Resistant, Oil Resistant, Weather Resistant, Wall Thickness 1 mm, Autoclavable No, Bend Radius 1 1/2 in, Clarity Opaque, Does Not Contain Not Applicable