  • Mfr # PS-EPVC-WH-6MMX24X48
  • Zoro # G208838990
Plastic Thickness
6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PS-EPVC-WH-6MMX24X48
Plastic Thickness
6 mm
Plastic Width
24 in
Plastic Length
4 ft
Nominal Size
24 in W x 48 in L
Color
White
Tensile Strength
2,250 psi
Standards
ASTM 1784-11, ASTM E-84, UL 94 V-0
Shape
Rectangle
Weight
5.8 lb
Description
FPVC Sheet, FPVC, Grade Digital Print, Plastic Length 4 ft, Plastic Width 24 in, Plastic Thickness 6 mm, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 2,250 psi, Impact Strength 0.69 ft.lb/in, Friction Coefficient Not Rated, Water Absorption Not Rated, Temperature Range 168 Degrees F, Plastic Density 0.021 lb/cu in, Plastic Hardness 55D