  • Mfr # PS-EPVC-WH-3MMX48X48
  • Zoro # G608838972
Plastic Thickness
3 mm
Nominal Size
48 in W x 48 in L
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PS-EPVC-WH-3MMX48X48
Plastic Thickness
3 mm
Plastic Width
4 ft
Plastic Length
4 ft
Nominal Size
48 in W x 48 in L
Color
White
Shape
Square
Standards
ASTM 1784-11, ASTM E-84, UL 94 V-0
Tensile Strength
2,250 psi
Weight
5.8 lb
Description
FPVC Sheet, FPVC, Grade Digital Print, Plastic Length 4 ft, Plastic Width 4 ft, Plastic Thickness 3 mm, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 2,250 psi, Impact Strength 0.69 ft.lb/in, Friction Coefficient Not Rated, Water Absorption Not Rated, Temperature Range 168 Degrees F, Plastic Density 0.021 lb/cu in, Plastic Hardness 55D