  • Mfr # PL250250R500T-48X32
  • Zoro # G2072935
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Plastic Material
polypropylene
Plastic Thickness
0.250"
Plastic Width
48"
Plastic Length
32"
Plastic Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PL250250R500T-48X32
Country of Origin
India
Dimensions
Plastic Thickness
0.250"
Plastic Width
48"
Plastic Length
32"
Hole Dia.
0.25 in
Width Tolerance
+/-0.250 in
Width
48 in
Length
32 in
Thickness
0.25 in
Length Tolerance
+/-0.250 in
Plastic Width Tolerance
Plastic Length Tolerance
Hole Diameter
0.25 in
Details
Item
Perforated Sheet
Plastic Material
polypropylene
Plastic Color
White
Color
Hole Shape
Round
Thickness Tolerance
-0.010/+0.015 in
Max. Temp.
200 Degrees F
Tensile Strength
4,800 psi
Open Area
20 %
Material
Center Spacing
1/2 in
Hole Pattern
Straight
Shape
Rectangle
Corrosion and Chemical Resistance
Fair
Wear Factor
Fair
Tensile Strength Rating
Poor
Maximum Temperature
200 Degrees F
Machinability
UV Resistant
No
Grade
Standard
Plastic Thickness Tolerance
Weight
11 lb
Description
Polypropylene Perforated Sheet, Polypropylene, Grade Standard, Plastic Length 4 ft, Plastic Width 32 in, Plastic Thickness 0.25 in, White, Hole Diameter 0.25 in, Open Area 20 Percent, Center Spacing 1/2 in, Hole Shape Round, Hole Pattern Straight, Shape Rectangle, UV Resistant No