  • Mfr # PL250250R500T-48X96
  • Zoro # G2129051
/ea
Key Features
Plastic Material
polypropylene
Plastic Thickness
0.250"
Plastic Width
48"
Plastic Length
96"
Plastic Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PL250250R500T-48X96
Country of Origin
India
Dimensions
Plastic Thickness
0.250"
Plastic Width
48"
Plastic Length
96"
Thickness
0.25 in
Length
96 in
Width
48 in
Hole Dia.
0.25 in
Length Tolerance
+/-0.500 in
Width Tolerance
+/-0.500 in
Plastic Width Tolerance
Plastic Length Tolerance
Hole Diameter
0.25 in
Details
Item
Perforated Sheet
Plastic Material
polypropylene
Plastic Color
White
Color
Max. Temp.
200 Degrees F
Hole Shape
Round
Center Spacing
1/2 in
Tensile Strength
4,800 psi
Material
Hole Pattern
Straight
Open Area
20 %
Thickness Tolerance
-0.010/+0.015 in
Corrosion and Chemical Resistance
Fair
Wear Factor
Fair
Grade
Standard
Tensile Strength Rating
Poor
Maximum Temperature
200 Degrees F
UV Resistant
No
Shape
Rectangle
Machinability
Plastic Thickness Tolerance
Weight
32 lb
Description
Polypropylene Perforated Sheet, Polypropylene, Grade Standard, Plastic Length 8 ft, Plastic Width 48 in, Plastic Thickness 0.25 in, White, Hole Diameter 0.25 in, Open Area 20 Percent, Center Spacing 1/2 in, Hole Shape Round, Hole Pattern Straight, Shape Rectangle, UV Resistant No