  • Mfr # G15-5F-24X24
  • Zoro # G7947931
Plastic Thickness
0.005"
Plastic Width
24"
Plastic Length
24"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
G15-5F-24X24
Country of Origin
United States
Dimensions
Plastic Thickness
0.005"
Plastic Width
24"
Plastic Length
24"
Width
24"
Thickness
0.005"
Length
24"
Plastic Width Tolerance
Nominal Size
24 in W x 24 ft L
Item
Film Stock
Plastic Grouping
Film Stock
Standards
AMS 3652, ASTM D3308, FDA
Tensile Strength
1,500 psi
Plastic Clarity
Opaque
Plastic Density
138.24 lb/cu ft
Elongation
200 %
Shape
Square
Weight
2.765 lb
Water Absorption
0.01 %
Light Transmission
9 %
Dielectric Strength
80 kV/mm
Product Type
Plastic Film
Product Form
Sheet
Description
PTFE Sheet, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 24 in, Plastic Width 24 in, Plastic Thickness 5 mil, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -400 Degrees to 500 Degrees F, Plastic Density 138.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D