  • Mfr # G15-30F-24X24
  • Zoro # G8086845
Plastic Thickness
0.030"
Plastic Width
24"
Plastic Length
24"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
G15-30F-24X24
Plastic Thickness
0.030"
Plastic Width
24"
Plastic Length
24"
Width
24"
Length
24"
Thickness
0.030"
Nominal Size
24 in W x 24 ft L
Tensile Strength
1,500 psi
Elongation
200 %
Water Absorption
0.01 %
Shape
Square
Weight
17.142 lb
Light Transmission
9 %
Product Form
Sheet
Dielectric Strength
80 kV/mm
Product Type
Plastic Sheet
Description
PTFE Sheet, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 24 in, Plastic Width 24 in, Plastic Thickness 0.031 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -400 Degrees to 500 Degrees F, Plastic Density 138.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D