  • Mfr # G15-30F-12X25
  • Zoro # G8354166
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Plastic Material
PTFE
Plastic Thickness
0.030"
Plastic Width
12"
Plastic Length
25 ft.
Plastic Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
G15-30F-12X25
Country of Origin
United States
Dimensions
Plastic Thickness
0.030"
Plastic Width
12"
Plastic Length
25 ft.
Length Tolerance
+/-0.500 in
Width Tolerance
+/-0.250 in
Thickness
0.030"
Width
12"
Length
Plastic Length Tolerance
Nominal Size
12 in W x 25 ft L
Plastic Width Tolerance
Details
Item
Film Stock
Plastic Material
PTFE
Plastic Color
White
Max. Temp. (F)
500 Degrees F
Min. Temp. (F)
-400 Degrees F
Color
Plastic Properties
Thickness Tolerance
Material Type
Standard Grade
Impact Strength
3 ft-lb/in
Material Color Family
Tensile Strength
1,500 psi
Standards
AMS 3652, MIL-P-22241
Plastic Grouping
Film Stock
Operating Temp. Range
-400 Degrees to 500 Degrees F
Material
Backing Type
No Backing
Impact Strength Rating
Good
Plastic Thickness Tolerance
Shape
Rectangle
UV Resistant
Yes
Friction Rating
Very Slippery
Plastic Clarity
Opaque
Grade
Standard
Corrosion and Chemical Resistance
Excellent
Elongation
200 %
Maximum Temperature
500 Degrees F
Tensile Strength Rating
Poor
Plastic Hardness Rating
Medium Soft
Temperature Range
-400 Degrees to 500 Degrees F
Plastic Density
138.24 lb/cu ft
Wear Factor
Excellent
Friction Coefficient
0.08
Water Absorption
0.01 %
Plastic Hardness
55D
Machinability
Not Rated
Weight
8.928 lb
Minimum Temperature
-400 Degrees F
Water Absorption Rating
Shore Hardness
55 Shore D
Light Transmission
9 %
Coefficient of Thermal Expansion
13 x 10^-5
Fabrication
Molded
FDA Compliance
Not FDA Compliant
Flexural Modulus
0.04 GPa
Rockwell Hardness
50 HRR
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Product Form
Roll
Scratch-Resistant
Not Scratch-Resistant
Wear Rate
3.40 x 10^-4 cu mm/N-m
UV-Resistant
Dielectric Strength
80 kV/mm
Product Type
Plastic Roll
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Description
PTFE Roll, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 25 ft, Plastic Width 12 in, Plastic Thickness 0.031 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -400 Degrees to 500 Degrees F, Plastic Density 138.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D