  • Mfr # G15-3F-12X50
  • Zoro # G8443714
/ea
Free Shipping & Returns
Plastic Thickness
0.003"
Plastic Width
12"
Plastic Length
50 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
G15-3F-12X50
Plastic Thickness
0.003"
Plastic Width
12"
Plastic Length
50 ft.
Width
12"
Thickness
0.003"
Nominal Size
12 in W x 50 ft L
Standards
AMS 3652, MIL-P-22241
Thickness Tolerance
Tensile Strength
1,500 psi
Material
Shape
Rectangle
Weight
1.728 lb
Elongation
200 %
Water Absorption
0.01 %
Light Transmission
9 %
Product Form
Roll
Product Type
Plastic Film
Dielectric Strength
80 kV/mm
Description
PTFE Roll, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 50 ft, Plastic Width 12 in, Plastic Thickness 3 mil, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -400 Degrees to 500 Degrees F, Plastic Density 138.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D