  • Mfr # G15-30F-12X50
  • Zoro # G8239262
/ea
Free Shipping & Returns
Plastic Thickness
0.030"
Plastic Width
12"
Plastic Length
50 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
G15-30F-12X50
Plastic Thickness
0.030"
Plastic Width
12"
Plastic Length
50 ft.
Width
12"
Length
Thickness
0.030"
Plastic Width Tolerance
Nominal Size
12 in W x 50 ft L
Tensile Strength
1,500 psi
Elongation
200 %
Weight
17.856 lb
Plastic Thickness Tolerance
Water Absorption
0.01 %
Shape
Rectangle
Light Transmission
9 %
Product Type
Plastic Roll
Product Form
Roll
Dielectric Strength
80 kV/mm
Description
PTFE Roll, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 50 ft, Plastic Width 12 in, Plastic Thickness 0.031 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -400 Degrees to 500 Degrees F, Plastic Density 138.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D