  • Mfr # G15-15F-6X50
  • Zoro # G7799373
/ea
Free Shipping & Returns
Plastic Thickness
0.015"
Plastic Width
6"
Plastic Length
50 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
G15-15F-6X50
Country of Origin
United States
Dimensions
Plastic Thickness
0.015"
Plastic Width
6"
Plastic Length
50 ft.
Thickness
0.015"
Width
6"
Nominal Size
6 in W x 50 ft L
Details
Item
Film Stock
Standards
AMS 3652, ASTM D3308, FDA
Plastic Grouping
Film Stock
Material Color Family
Tensile Strength
1,500 psi
Water Absorption
0.01 %
Shape
Rectangle
Elongation
200 %
Plastic Density
138.24 lb/cu ft
Weight
4.32 lb
Dielectric Strength
80 kV/mm
Product Type
Plastic Roll
Product Form
Roll
Light Transmission
9 %
Description
PTFE Roll, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 50 ft, Plastic Width 6 in, Plastic Thickness 0.015 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -400 Degrees to 500 Degrees F, Plastic Density 138.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D