  • Mfr # G15-TRB-.125-3X1
  • Zoro # G8452087
Plastic Thickness
0.125"
Plastic Width
3"
Plastic Length
12"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
G15-TRB-.125-3X1
Plastic Thickness
0.125"
Plastic Width
3"
Plastic Length
12"
Thickness
0.125 in
Width
3 in
Length
1 ft
Nominal Size
3 in W x 12 in L
Tensile Strength
4,350 psi
Water Absorption
0.01 %
Weight
0.36 lb
Dielectric Strength
80 kV/mm
Light Transmission
9 %
Description
PTFE Bar, PTFE, Standard, Plastic Length 12 in, Plastic Width 3 in, Plastic Thickness 0.125 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 4,350 psi, Impact Strength 3.0 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Plastic Density 138.24 lb/cu ft, Corrosion and Chemical Resistance Excellent