  • Mfr # G15-TRB-.125-4X1
  • Zoro # G7818212
Plastic Thickness
0.125"
Plastic Width
4"
Plastic Length
12"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
G15-TRB-.125-4X1
Plastic Thickness
0.125"
Plastic Width
4"
Plastic Length
12"
Length
1 ft
Width
4 in
Thickness
0.125 in
Nominal Size
4 in W x 12 in L
Tensile Strength
4,350 psi
Weight
0.48 lb
Water Absorption
0.01 %
Light Transmission
9 %
Dielectric Strength
80 kV/mm
Description
PTFE Bar, PTFE, Standard, Plastic Length 12 in, Plastic Width 4 in, Plastic Thickness 0.125 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 4,350 psi, Impact Strength 3.0 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Plastic Density 138.24 lb/cu ft, Corrosion and Chemical Resistance Excellent