  • Mfr # G15-TRB-.25-1X3
  • Zoro # G8457312
Plastic Thickness
0.250"
Plastic Width
1"
Plastic Length
36"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
G15-TRB-.25-1X3
Plastic Thickness
0.250"
Plastic Width
1"
Plastic Length
36"
Width
1 in
Thickness
0.25 in
Length
3 ft
Nominal Size
1 in W x 36 in L
Plastic Width Tolerance
+/-0.250 in
Tensile Strength
4,350 psi
Weight
0.72 lb
Water Absorption
0.01 %
Light Transmission
9 %
Dielectric Strength
80 kV/mm
Description
PTFE Bar, PTFE, Standard, Plastic Length 3 ft, Plastic Width 1 in, Plastic Thickness 0.25 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 4,350 psi, Impact Strength 3.0 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Plastic Density 138.24 lb/cu ft, Corrosion and Chemical Resistance Excellent