  • Mfr # G15-TRB-.187-1.5X3
  • Zoro # G8230275
Plastic Thickness
0.187"
Plastic Width
1.5"
Plastic Length
36"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
G15-TRB-.187-1.5X3
Plastic Thickness
0.187"
Plastic Width
1.5"
Plastic Length
36"
Length
3 ft
Width
1.5 in
Thickness
0.187 in
Nominal Size
1 1/2 in W x 36 in L
Tensile Strength
4,350 psi
Water Absorption
0.01 %
Weight
0.81 lb
Light Transmission
9 %
Dielectric Strength
80 kV/mm
Description
PTFE Bar, PTFE, Standard, Plastic Length 3 ft, Plastic Width 1.5 in, Plastic Thickness 0.1875 in, White, Plastic Clarity Opaque, Tensile Strength 4,350 psi, Impact Strength 3.0 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Plastic Density 138.24 lb/cu ft, Corrosion and Chemical Resistance Excellent