  • Mfr # G15-60F-6X10
  • Zoro # G7974671
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Plastic Material
PTFE
Plastic Thickness
0.060"
Plastic Width
6"
Plastic Length
10 ft.
Plastic Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
G15-60F-6X10
Country of Origin
United States
Dimensions
Plastic Thickness
0.060"
Plastic Width
6"
Plastic Length
10 ft.
Width Tolerance
+/-0.250 in
Length Tolerance
+/-0.500 in
Width
6"
Thickness
0.060"
Length
Nominal Size
6 in W x 10 ft L
Plastic Length Tolerance
Plastic Width Tolerance
Details
Item
Sheet Stock
Plastic Material
PTFE
Plastic Color
White
Max. Temp. (F)
500 Degrees F
Min. Temp. (F)
-400 Degrees F
Color
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
Plastic Properties
Plastic Grouping
Sheet Stock
Material Type
Standard Grade
Standards
AMS 3652, FDA, MIL-P-22241
Material Color Family
Impact Strength
3 ft-lb/in
Operating Temp. Range
-400 Degrees to 500 Degrees F
Material
Plastic Hardness
55D
Plastic Clarity
Translucent
Friction Coefficient
0.08
Plastic Thickness Tolerance
Weight
0.331 lb
Friction Rating
Very Slippery
Minimum Temperature
-350 Degrees F
Machinability
Not Rated
Backing Type
No Backing
Plastic Hardness Rating
Medium Soft
Tensile Strength Rating
Poor
Maximum Temperature
550 Degrees F
Water Absorption
0.01 %
Shape
Rectangle
Plastic Density
138.24 lb/cu ft
UV Resistant
Yes
Wear Factor
Excellent
Impact Strength Rating
Good
Grade
Standard
Elongation
200 %
Water Absorption Rating
Excellent
Temperature Range
-350 Degrees to 550 Degrees F
Corrosion and Chemical Resistance
Scratch-Resistant
Not Scratch-Resistant
Product Form
Roll
Flexural Modulus
0.04 GPa
UV-Resistant
Metal Detectable
Not Metal Detectable
Dielectric Strength
80 kV/mm
FDA Compliance
Not FDA Compliant
Coefficient of Thermal Expansion
13 x 10^-5
Product Type
Plastic Roll
Rockwell Hardness
50 HRR
Shore Hardness
55 Shore D
Static-Resistant
Not Static-Resistant
Light Transmission
9 %
Wear Rate
3.40 x 10^-4 cu mm/N-m
Fabrication
Molded
Description
PTFE Roll, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 10 ft, Plastic Width 6 in, Plastic Thickness 0.06 in, White, Plastic Clarity Translucent, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -350 Degrees to 550 Degrees F, Plastic Density 138.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D