  • Mfr # G15-60F-12X50
  • Zoro # G7997516
/ea
Free Shipping & Returns
Plastic Thickness
0.060"
Plastic Width
12"
Plastic Length
50 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
G15-60F-12X50
Plastic Thickness
0.060"
Plastic Width
12"
Plastic Length
50 ft.
Thickness
0.060"
Width
12"
Length
Nominal Size
12 in W x 50 ft L
Tensile Strength
1,500 psi
Plastic Density
138.24 lb/cu ft
Weight
3.31 lb
Elongation
200 %
Water Absorption
0.01 %
Shape
Rectangle
Product Form
Roll
Product Type
Plastic Roll
Light Transmission
9 %
Dielectric Strength
80 kV/mm
Description
PTFE Roll, PTFE, Grade Standard, Plastic Length 50 ft, Plastic Width 12 in, Plastic Thickness 0.06 in, White, Plastic Clarity Translucent, Tensile Strength 1,500 psi, Impact Strength 3 ft-lb/in, Friction Coefficient 0.08, Water Absorption 0.01 Percent, Temperature Range -350 Degrees to 550 Degrees F, Plastic Density 138.24 lb/cu ft, Plastic Hardness 55D